CNC Caka Büküm

CNC Caka Büküm

CNC Caka Büküm sac metal ham maddeyi bükerek, istenen forma getiren bir tezgahtır. Metal iki kalıp arasında basılarak istenen şekil verilir. 30 ile 500 ton arası farklı tonlarda ve 1000-8000 mm arası farklı genişliklerde olabilir.

Bükme işlemlerini gerçekleştirilen üst ve alt kalıplar yer almakta olup üst kalıplar erkek kalıp, alt kalıplar ise dişi kalıp olarak bilinir. Bunlar V şeklinde olup erkek kalıbın tam olarak içine oturmasını sağlar. Ara kalan sac levhayı hidrolik kuvvet uygulayarak, istenen şekilde büker.

Makinenin temel elemanları CNC üniteleri, hidrolik eksenleri ve nümerik kontrol ünitesidir. Seri üretime uygun olan model, sıfır hata üzerinden çalışır. Özellikle insan gücünün yetersiz kaldığı yerlerde kısa sürede sonuç alınmasını sağlar. Sac büküm kapsamında imal edilebilecek ürünler oldukça geniştir.

Hizmetlerimiz

CNC Caka Büküm Nedir?

CNC caka makinesi bilgisayarlı nümerik kontrol sistemleri ile çalışan, sac malzemeyi iki tabaka arasında bükerek şekil veren sisteme denir. Büküm tezgahları ile CNC teknoloji birleştirilerek elde edilmiş olup lazer kesim makineleri gibi çalışır.

CNC makinesine bir takım değerler yazıldıktan sonra bunlar kapsamında şekillendirmeler yapılır. Özellikle sanayide üretimin artması için kullanılmaları önerilir. Böylece daha yüksek kaliteli sonuçlara, hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Makine kendi içerisinde farklı türlere sahiptir. Dolayısıyla projeler esnasında bunlara en uygun olanların tercih edilmesi şarttır. Bunlar ana hatlarıyla aşağıda olduğu gibidir;

 1. Profil büküm makineleri
 2. Boru büküm makineleri
 3. Lama büküm makineleri
 4. Konik sac büküm makineleri
 5. Silindir saç büküm makineleri

Bunların her birinde toleranslar değişebilir. CNC caka büküm makinelerinin tercihinde buna dikkat edilmelidir.

CNC Caka Büküm Hakkında

CNC Caka Büküm Toleransları Nelerdir?

Caka büküm makinesi toleranslar bakımından farklılık gösterir. Dolayısıyla çalışma alanına göre bunlar dikkatli seçilmelidir. Ana hatlarıyla bunlar aşağıda olduğu gibidir;

Kalınlık Aralığı

Maksimum Boy

Tolerans

Açı

Malzeme

0,5 – 8,0 mm

6,000 mm

+ / – 0,2 mm

+ / – 0,25 derece

Paslanmaz

10,0 – 15,0 mm

6,000 mm

+ / – 1,5 mm

+ / – 0,50 derece

Paslanmaz

16,5 – 20,0 mm

4,000 mm

+ / – 1 mm

+ / – 1 derece

Paslanmaz

21,0 – 30,0 mm

500 mm

+ / – 1 mm

+ / – 1 derece

Paslanmaz

Tablo 1: Caka Büküm Makinelerinde tolerans

CNC caka büküm makinesi alırken bunlar hakkında ayrıntılı bilgiler, tüm detaylarıyla beraber alınabilir. Her bir makinenin güç, kalınlık gibi bilgileri de değişir. Bunlardan bazıları aşağıda bulunan tabloda gösterilmiştir;

Güç

Makine Tipi

Kalınlık

Uzunluk

Malzeme

800 ton

Hidrolik tezgah

20 mm

6100 mm

Paslanmaz

440 ton

Hidrolik tezgah

15 mm

6100 mm

Paslanmaz

300 ton

Hidrolik tezgah

12 mm

4100 mm

Paslanmaz

130 ton

Servo büküm

3 mm

3100 mm

Paslanmaz

40 ton

Servo büküm

1,5 mm

1530 mm

Paslanmaz

Tablo 2: CNC büküm tezgahları

CNC caka büküm makinesi almak isteyen sanayiler, gereksinimleri de ön planda tutarak bunlara göre tercihler yapmalıdır.

CNC Caka Büküm Avantajları Nelerdir?

Metal işleme için günümüzde kullanılan birçok teknik, yöntem vardır. CNC caka büküm de bunlar arasındadır. Eğer bu sanayide bu makineye gereksinim duyuyorsanız ya da üretmek istediğiniz parçalar için en uygun seçeneği sunuyorsa tercih edilmesi önerilir. Sahip olduğu çok sayıda avantaj mevcut olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Aynı anda birçok kesim işlemi yapılabilir. Bu nedenle seri üretim için uygundur.
 2. Büküm hızları kontrol edilebilir.
 3. Makine sıfır hata ile çalışır.
 4. Makine kontrol paneli yardımıyla ölçüler belirlenebilir.
 5. Büküm ölçü sırası ayarlanabilir.
 6. Farklı ölçülerde büküm gerçekleştirilebilir.

CNC caka makinesi ile istediğiniz sonuçlar, daha kısa sürede alınabilir.

CNC Caka Büküm Nasıl Yapılır?

CNC cana büküm makinesi tüm işlemleri bilgisayarlı ortamda yapar. Bu nedenle insan unsuru en aza indirgenir. Operatör tarafından bilgisayara girilen veriler kapsamında büküm işlemleri sistem tarafından yapılır. Bilgisayara,

 1. Dosya adı,
 2. Bükülmesi gereken malzemenin cinsi,
 3. Kaçlık dişi kalıp, erkek kalıp olduğu gibi kalıp bilgileri,
 4. Büküm ölçüleri,
 5. Bükülecek malzeme kalınlığı,
 6. Parça adedi,
 7. Büküm hızı,
 8. Strok boyu,
 9. Büküm açısı şeklinde bir takım veriler yazılır.

Bunlar dışında spesifik parametreler varsa onlar da yazılır. CNC caka makinesi bundan sonra animasyon göstererek nasıl bir sonuç alınacağını gösterir. Böylece işlemlere başlanmadan gerekli tüm düzenlemeler yapılır. Ardından tekrar test edilir.

Hidrolik basınçla sac metallere kuvvet uygulanarak, büküm işlemleri yapılır. CNC kontrol panelleri ile tüm süreç yürütülmekte olup malzemelerin çeşidi, kalınlığı ve basınç değerleri sisteme eklenir. Büküm işlemi tüm çalışmaların tamamlanması ardından gerçekleştirilir.

CNC Caka Büküm Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Caka büküm makinesi dikkatli bir şekilde kullanılması gereken cihazlar arasındadır. Eğer parçaların istenen şekilde üretilmesi isteniyorsa öncelikle operatörlere aktarılan bilgilerin doğru olması gerekir. Zira tüm işlemler, parça üretimini isteyen müşterilere göre yapılır.

Dolayısıyla proje görüşmelerin ne istendiği, ölçüleri ve diğer konular, tüm ayrıntılarıyla öğrenilmelidir. Bundan sonra proje dikkatli bir şekilde yürütülmelidir. Dosya adı, malzeme kalınlığı, parça adedi ve diğer tüm parametreler de olması gerektiği gibi girilmeli; eğer simülasyon sırasında istenen sonuçların elde edilmediği görülüyorsa düzenlemeler olmalıdır.

Bunun yanı sıra ham madde ve malzeme seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Üretilen parçanın kalınlığı bununla doğru orantılı olduğu için özen gösterilmesi gerekir. Universal Reklam CNC caka büküm makineleri için ihtiyaç duyduğunuz çözümler, en uygun fiyatlarla sunar. Bunun için sitemizi ziyaret etmeniz mümkündür.