CNC Lazer Kesim

CNC Lazer Kesim

CNC lazer nedir lazer makinesinin ışın yardımıyla, bilgisayar tarafından belirlenen şekilleri pürüzsüz bir şekilde kesmede kullanılan alettir. Lazer optiği günümüzde sac metal, alüminyum ve çelik gibi malzemeleri kolay bir şekilde işleme olanağı tanır. Kolay olması nedeniyle seri üretime olanak erir.

CNC makinelerine girilen kodlar sayesinde kesim makineleri levhaları hızlı bir şekilde işleyerek, istenen şekle sokar. Kodlar ve bilgisayar aracılığıyla çalışılması nedeniyle hata yapılmaz. Bu nedenle kısa sürede yüksek miktarda imalat yapılacaksa ya da hatasız, mükemmel sonuçlar alınması isteniyorsa bu yöntem tavsiye edilir.

Bu yöntem günümüzde birçok firma ve sanayi tarafından kullanılabilir. CNC lazer kesim müşterilerin isteğine göre belirlendiği için tüm projeler özel şekilde ele alınır.

Hizmetlerimiz

CNC Tezgahlarının Avantajları Nelerdir?

Eğer bir parça imal etmek istiyorsanız, CNC lazer kesim size kısa sürede istediğiniz sonuçları almanızı sağlar. Sistem birçok avantaja sahip olup bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Ayarlama zamanı kısadır.
 2. Üretimi arttırırken maliyeti kısaltır. Hazırlık ve yardımcı zamanları düşüktür.
 3. Yüksek kalitede sonuçlar sunar.
 4. Karmaşık parçalar bile yüksek doğrulukla işlenebilir.
 5. Mastar ve bağlama kalıp gibi elemanlarla karşılaştırıldığında işleme süreleri kısadır.
 6. Manuel hareket, kontrol, ölçme, ayarlama gibi nedenlerden meydana gelen zaman kayıpları bulunmaz.
 7. İnsan faktörü imalat sırasında fazla etkili değildir. Bu nedenle üretim seri ve hassas olabilir.
 8. Operasyonlar yüksek hassasiyetle devam eder.
 9. Tezgah çalışma süresi boyunca hızını ve temposunu kaybetmez.
 10. Parçaların imalat sürecine geçişi daha kısadır.

Bunların yanı sıra lazer kesim neleri keser? Sorusu incelendiğinde demir, alüminyum, paslanmaz, metal, bimetal malzemeleri kesmede yararlanıldığı görülür. Bu nedenle oldukça geniş bir kullanım alanı yer alır.

CNC Kesim Parçaları

CNC Lazer Kesim Hakkında

Lazer Kesim Neden Tercih Edilmelidir?

Günümüzde metal işleme için farklı teknikler, araç-gereçler, teknolojiler kullanılır. Ancak lazer kesimin uygun olduğu yerlerde CNC lazer kesim tercih etmek birçok avantaj sağlar. Bunlardan bir kısmı aşağıda olduğu gibi gösterilebilir;

 1. Malzemelere bireysel temas olmadan yüksek hızda kesim yapılır.
 2. Kısa bir zaman süresinde farklı kesim işlemleri yapılabilir.
 3. Prototip isteniyorsa hem hızlı hem de ekonomik çözümler alınabilir.
 4. Kalıp maliyeti bulunmaz.
 5. Bükme eksenleri markalanabilir.
 6. Sac üzerinde her türlü yazı resim, grafik kesilebilir.
 7. Sac üzerinde meydana gelen deformasyon minimum seviyeye indirgenir.
 8. Esnek üretimler yapılabilir.
 9. Minimum fire ile çalışma mümkündür.
 10. Çapaksız kesimler gerçekleştirilebilir.
 11. Kesim yapılan malzeme üzerinde ısı kaynaklı değişimler bulunmaz.

CNC lazer kesimin uygun olduğu yerlerde bu yöntemi tercih etmek, projeden daha fazla verim almanızı sağlar. Lazer kesim makinesi nerelerde kullanılır oldukça geniş bir kapsama sahiptir.

CNC Kesim Nasıl Çalışır?

CNC lazer kesim işlemi nasıl yapılır bir lazer ışınıyla gerçekleştirilir. Bu çok yüksek yoğunlukta, tek bir dalga halinde bir sütun halindedir. CO2 lazerinde dalga boyu, ışık spektrumunun infrared bölümündedir.

Bu nedenle insanlar tarafından görülmez. Işın bölümünü meydana gelen rezanatörden, makinenin ışın yolu boyunca ilerlediğinden ışın çapı yalnızca ¼ inçtir. Projede ışın, plakaya odaklandırılmadan önce ışın bükücüleri ya da aynalar ile farklı yönlerde döndürülebilir. Odaklanan ışın, çarpmadan önce bölmenin deliğinden geçer. Söz konusu deliğin arkasında azot, oksijen gibi sıkıştırılmış bir gaz yer alır.

Lazer ışınının odaklandırılması ise özel bir mercek ya da eğimli bir ayna kullanılarak gerçekleştirilir. Bu da lazer kesme kafasında yapılır. Odak noktasının şekli ve ilgili noktadaki enerji yoğunluğu tam ve mükemmel bir yuvarlak olacak, tutarlı şekilde devam edecek şekilde yapılır.

CNC lazer kesim cihazı, kesici üzerinde kesilmesi/şekil verilmesi istenen metal parça üzerinde hareket ederek kolay kesmeler gerçekleştirilir. Kontrol sistemi sayesinde bölme ucu ile plaka arasında mevcut olan mesafe korunur.

Eğer daha iyi sonuçlar almak isteniyorsa, söz konusu mesafeye iyi odaklanılmalıdır. Aksi durumda alınan sonuçların kalitesi de düşecektir. Kesimin kalitesi, odak noktasını plakanın yüzeyinin üzerinden, yüzeyinden ya da altından kaldırarak düşürülebilir, azaltabilir ya da arttırılabilir. Dolayısıyla dikkatli olunması şarttır.

Kesme işlemlerini etkileyen farklı parametreler de olduğu için tüm çalışmalar dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

CNC Kesimde Parçaların Resimleri Nasıl Aktarılır?

CNC lazer kesim yaparken tezgahın yerleşim palanı, yüklemenin doğru yapılması büyük önem arz eder. Yüksek verimin elde edilebilmesi için sac malzemelerinin kaliteli olması da şarttır. Zira düzgün olmayan, çarpık ve paslı malzemeler kaliteyi azaltır.

CAD aşamasında üretimi gerçekleştirilecek parçanın modeli tasarlanarak, imalat için örnek resmi yapılabilir. Bunların CAD yazılımıyla yapılması kolaylıklar sağlar. Tasarım süreci tamamlandıktan sonra .dxf formatında kaydedilerek, tezgaha ait yazılımda kullanılmak üzere kaydedilir.

CAD programında çizilen resim lazer tezgahına aktarıldıktan sonra parça için kesim sıralaması meydana getirilir. Böylece işlemin nereden başlanacağı, kesimde nasıl bir yol izleneceği, nasıl kesimler yapılacağı gibi tüm ayrıntılar belirlenir. Kesim süreleri makine tarafından hesaplanır.

Resim aktarması ardından sac plaka üzerinde yerleşim planı yapılır. Ardından .geo uzantılı dosya ya da dosyalar çağrılarak, sac plaka üzerinde arzu edilen sayı ve türde konumlandırılır. Kesme kuralı da bundan sonra belirlenir.

Lazer Kesim Nerelerde Kullanılır?

CNC lazer kesim makinesi nerelerde kullanılır sorusuna geniş bir yanıt verilebilir. Bu cihazlar üretim sanayisinde sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra özel parça siparişi vermek isteyen sanayiler, firmalar tarafından da tercih edilebilir.

Mühendisliğin farklı kollarında, reklamcılık sektöründe, mimarlıkta tercih edilir. Gemi, yat, çelik konstrüksiyon ve vinç sanayinde de kullanım görür. CNC lazer kesim için sitemizi ziyaret ederseniz, gereksinim duyduğunuz ürünlere ve hizmetlere kısa sürede uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.