CNC Silindir

CNC Silindir

CNC silindir makinesi parçaları yuvarlak ve boru şekillerinde bükmek için kullanılan sistemlerdir. Böylece konik, yarım daire ya da tam daire parçalar elde edilebilir. Burada mevcut olan saclar soğuk olarak işleme alınır. Üzerinde üç adet silindir yer almakta olup bunların ebatları, kapasiteye göre farklılaşır.

Makinede bulunan eğme kuvvetinin derecesi, makine kapasitesi ile doğru orantılıdır. Bu sistem, günümüzde endüstrinin farklı alanlarda kullanım görebilir. Bu çerçevede bükümü yapılabilecek malzemeler geniş bir yelpazeye sahiptir. Ana hatlarıyla müşterilerin isteğine göre hareket edilmektedir.

CNC silindir kapsamında daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, titiz bir sürecin yapılması şarttır. Profesyonel firmalarla çalışmak alacağınız sonuçları daha iyi hale getirir.

Hizmetlerimiz

CNC Silindir Nerelerde Kullanılır?

Silindir makinesi çeşitleri özellik bakımından birbirine göre farklılık gösterir. Buna karşılık kullanım alanları aynıdır. Ana hatlarıyla denizlere montajı yapılan doğal gaz borularından, yüksek binalarda bulunan su iletişim borularına kadar görülür.

Bunun yanı sıra camilerin çelikten imal edilen minarelerinde gerekli silindir de buradan elde edilir. Ayrıca sanayinin farklı dallarında kullanımı da mevcuttur.

CNC Silindir Hakkında

CNC Silindir Makineleri Nasıl Çalışır?

CNC silindir makineleri bilgisayara parça ile ilgili bilgilerin girilmesi ile çalışır. Parçanın boyutu, özellikleri gibi bilgiler girildikten sonra makine tüm işlemleri verilere göre gerçekleştirmeye başlar. İnsanların katkısı minimum seviyede olduğu için hata payı da düşüktür.

Silindir makinesinin kullanımını gerektiren projelerde ilk olarak bükülecek olan metalin temizleme işlemi yapılır. Böylece alınan sonuçlar da daha iyi olur. Ardından da müşterilerin arzusuna göre kesim gerçekleştirilir. Ardından da plaka, merdanelerin arasına sürülür.

Bundan sonra merdaneler belirli miktarda döndürülerek plaka böylece ilerletilir. Böylece silindir yapılar da meydana gelir. Ancak projenin türüne göre merdanelerin dönüş oranı farklılık arz eder.

CNC Silindir Avantajları Nelerdir?

CNC silindir makinesinin bilgisayarsız olan sistemlere karşı ilk avantajı hata payıdır. Zira burada bilgisayara girilen veriler çerçevesinde işlemler gerçekleştirilir. İnsanların sürece katkısı minimum seviyede olduğu için üretim hem daha hızlı hem de seri şekilde olur. Bu esnada hata payı oldukça düşüktür.

Silindirler güçlü bir yapıya sahip olduğu için oldukça dayanıklı ve kalın çelikler sorunsuzca işlenebilir. Bunun yanı sıra dayanıklı olması bağlantı noktalarında, boru birleşim yerlerinde de kaynaklanmak suretiyle kullanılmasına yardımcı olur.

Bunun yanı sıra silindir makinesi çeşitleri kısa sürede tam istenen ölçüde metallerin şekillendirilebilmesini, bükülmesini sağlar. Böylece farklı sektörlerde kullanıma hazır hale gelir. İşlem yapılabilecek saçların boyutunda bir kısıtlama olmaması nedeniyle küçük ya da büyük, her sacta işlem gerçekleştirilebilir. Bu duruma kalınlık da dahildir.

CNC Silindir İle Hangi Malzemeler Bükülebilir?

CNC silindir makinesi ile bükülebilecek malzemeler oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. İçi boş çelik malzemeler
 2. İçi dolu çelik malzemeler
 3. Kalın ve güçlü çelik malzemeler
 4. Uzun boylu saclar
 5. Kısa boylu saclar
 6. Geniş saclar
 7. Dar saclar
 8. Et kalınlığı ince olan malzemeler
 9. Alüminyum malzemeler
 10. Alüminyum saclar
 11. Paslanmaz çelik saclar
 12. Farklı metallerden üretilen çelik saclar
 13. Cami mineralleri için kullanılan halka ya da silindirik şeklindeki çelikler
 14. Yüksek binalarda kullanılan su boruları

Bunların yanı sıra kullanılabilecek malzemelerin listesi oldukça geniştir. Eğer tüm işlemler profesyonel bir şekilde gerçekleştirilirse hem hatasız hem de uzun ömürlü sonuçlar alınması mümkündür. CNC silindir bu açıdan büyük bir avantaj sunar.

CNC Silindirlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

CNC silindir kullanılırken dikkat edilmesi gereken konular da vardır. Her ne kadar insanlar olmadan çalıştığı için istenen silindirleri meydana getirebilse de bu işlemler girilen değerlere göre düzenlenir. Bu nedenle operatörlerin sistemi doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmesi şarttır.

Bunun yanı sıra hangi malzeme seçilirse seçilsin sistemin kaliteli olması şarttır. Bu sayede daha uzun yıllar, sorunsuz şekilde kullanılabilir. Ayrıca bu konuda çalışan personel ve kullanılan ekipman, makine ve teçhizatın iş niteliğine uygun olması önemlidir.

Aynı şekilde kullanılan makineler uygulanan gücün niteliğini kaldırabiliyor olmalıdır. Böylece aldığınız sonuçlar da daha iyi olur. Silindir makinesi çeşitleri günümüzde sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırılır. Bu bakımdan yapılan projeler bunların uygun olup olmadığı ele alınmalıdır.

CNC Silindir Makinesi Nasıl Çalışır?

CNC silindir projeleri her firmaya özel olarak yapılan projelerdir. Müşteriler buna dair iletişime geçtiklerinde ilk olarak görüşmeler yapılarak ne istendiği tüm ayrıntıları ile beraber öğrenilir. Bu kapsamda tüm bilgiler alındıktan sonra buna en uygun ham maddeler seçilir.

Plakalar temizlendikten ve gerekli kesimler yapıldıktan sonra projeye en uygun sonucu sunan silindir makinesine yerleştirilir. CNC cihazınıza gerekli kodlar ve bilgiler girilerek, işlemin bundan sonraki süreçleri balar. Bu kapsamda merdaneler sistem tarafından döndürülerek, istenen sonuçların alınması sağlanır.

Makine toplamda üç merdaneden meydana gelir. Bunlar tek yönlü asimetrik, çift yönlü asitmetrik ve asimetrik olarak ayrılır. Silindir makinesi çeşitleri arasında ilk tip en çok kullanılanlardır. İki merdane döndürme hareketiyle diğer parçayı diğer merdane üzerine iletir. Bunlar CNC tarafından otomatik şekilde gerçekleşir.

Çift yönlü merdanelerin, çift yönlü olarak farkı her iki yönde de işlem yapabilmesidir. Böylece zaman da kısalır. Kısa sürede çözüm almak istiyorsa,  aradığını avantajları sunar. Silindir makinesi çeşitleri arasında üçüncü ve son tip ise simetrik merdanelidir. Bunlar kalınlıkları fazla olan, büyük ebatlı, fazla eğme kuvveti gerektiren tiplerde kullanılır. Bunlardan proje için en uygunu kullanılmalıdır.

Eğer CNC silindir hizmeti almak istiyorsanız, gerek duyduğunuz tüm bilgilere, ürünlerimize ve hizmetlerime internet sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkündür.