Fason Metal İşleme

Fason Metal İşleme

Metal işlemeciliği nedir günümüzde büyük ölçekli yapılar oluşturmak, özel parçalar üretebilmek, montajlar yapmak için gerçekleştirilen metal çalışmalarıdır. Bunlar geniş bir kapsamda yapılmakta olup büyük gemi ve köprülerden, duyarlı motor parçalarına kadar uzanır. Süreçler esnasında CNC makinelerden ve çeşitli tezgahlardan yararlanılır.

Metal ile çalışmak için en kolay makine CNC olmakla beraber kullanılan araçlar projelere göre gelişir. Metal işleme sektörü her geçen gün gelişmekte olup, sanayinin ana dallarından birini oluşturur.

Sanayi için en önemli sorunları metale şekilde vermek ve gereksinim olan parçayı imal edebilmektedir. Metal işleme de bu konuda bir çözüm sunar. Böylece sanayi sektöründe farklı alanlarda çözümler üretilir.

Metal İşleme Makineleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Metal işleme teknikleri günümüzde iş dünyasının bir alanında kullanılabilir. Ana hatlarıyla bunlardan bazıları şu şekildedir;

 1. Otomotiv sektörü
 2. Medikal sektörü
 3. Denizcilik sektörü
 4. Havacılık sektörü
 5. Plastik sektörü
 6. Kalıp üretimi
 7. Elektronik sektörü
 8. İnşaat sektörü

Bunların her birinde hangi makinelerin kullanılarak metalin işlendiği farklılık gösterir. Ana hatlarıyla metal işleme, parça gereksinimi olan sektörlere ilgili parçaları sağlar. Bunu da metal işlemeciliği ile gerçekleştirir.

Bu nedenle sektörlere göre firmaların ihtiyacı değişebilir. Üretimler de bu kapsamda şekillenir. Bu esnada hangi maddelerin kullanıldığı da farklılık gösterir.

CNC Lazer Kesim

CNC Lazer Kesim

CNC Caka Büküm

CNC Caka Büküm

Giyotin Makas

Giyotin Makas

CNC Silindir

CNC Silindir

Metal Kaynak

Metal Kaynak

Fason Metal İşleme Hakkında

Metal İşleme Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Metal işleme günümüzde farklı malzemeler kullanılarak yapılan bir işlemdir. Bunun en önemli nedeni sektöre ve üretilen parçaya göre, malzemelerin değişkenlik göstermesidir. Bunlar ana hatları ile aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;

 1. Dökme demir
 2. Çelik
 3. Alüminyum
 4. Bakır
 5. Çinko
 6. Titanyum
 7. Nikel

Bu gibi metalik malzemeler, termal iletkenlik bakımından oldukça kalitedir. Bunun yanı sıra iyi elektrik akımını da güzel bir şekilde yapabilir. Tüm bunların yanı sıra yüksek derecede şekillendirmeye müsait olmaları nedeniyle istenen parça zorluk çekmeksizin üretilebilir. Darbe dayanıklılıkları da oldukça yüksektir.

Metal işleme teknikleri kullanılırken, söz konusu madenler saf halde kullanılabileceği karışım haline getirilerek de yararlanılabilir.

Metal İşleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde metal işleme firmaların, sanayilerin isteklerine göre şekillenir. Dolayısıyla bir çalışmaya başlanabilmesi için ilk olarak müşterilerin iletişim kurarak, neye gereksinim olduğunu belirtmesi gerekir.

Her ne kadar günümüzde yedek parça bulmak kolay gibi dursa da bazı makinelerde bu oldukça zor olabilir. Firmalar genellikle bu durumda metal işleme yoluyla imal ettirebilir. Aynı şekilde daha özel kapsamlı projeler de yapılabilir.

Müşterilerin iletişime geçmesi ardından firma yetkilileri ile bir görüşme yapılmakta ve ne istendiği öğrenilmektedir. Parçaların özellikleri, boyutu, yapısı ve diğer unsurlar bu noktada belirlenir. Her şey kesin karara bağlanınca teknik çizim işlemleri başlar.

Metal işleme firmaları bu aşamayı tamamladıktan sonra proje sahibi firma ile paylaşır. Eğer gerekli bulunursa gerekli düzenlemeler gerçekleştirilir. Bundan sonra ise üretim başlar. Bu esnada hangi malzemenin kullanıldığı parçaya göre farklılık gösterir. Kullanılan teknikler ve makineler de değişir.

Genel anlamda demir ve çelik gibi madenler, gereksinime göre işlenerek, ilgili şekle sokulur. Böylece kullanıma hazır hale getirilir. Eğer yüksek hassasiyet gereken çalışmalar yapılması gerekiyorsa CNC tezgahlarından yararlanılır. Zira bunlar milimetrik hesaplar yapmaya daha uygundur. Burada operatörlere kodlar verilerek, parça belirtilen şekilde işlenir.

Ancak duruma göre farklı makinelerden yararlanılması da mümkündür.

Metal İşleme Hangi Makineler İle Yapılır?

Metal işleme makineleri nelerdir kullanıldığı alana göre büyük bir farklılık gösterir. Bunların her biri farklı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Kullanımları da değişiklikler arz eder. Her çalışma esnasında kullanılan parçalar değişebilmekte olup ana hatları ile şu şekildedir;

 1. Torna makineleri
 2. Frezeler
 3. Şerit testere makineleri
 4. Matkaplar
 5. Daire metal kesme
 6. Metal işleme makineleri
 7. CNC makineleri
 8. Zımpara makinesi
 9. Kaynak makinesi

Bunlardan hangilerinin kullanıldığı projelere göre özel olarak tespit edilir.

Metal İşleme Teknikleri Nelerdir?

Metal işleme teknikleri cevher olarak elde edilen metallerin arındırılıp, alaşım yapıldıktan sonra gördüğü ısıl işlemler ve imalat yöntemleri ile özelliklerinin iyileştirilip arzu edilen ürüne dönüştürülmesidir. Bu sırada kullanılabilecek bazı teknikler şöyledir;

 1. Döküm: Ergimiş sıvı metalin arzu edilen geometriye sahip boşlukta kalıbın içerisine dökülerek, katılaştırılması işlemidir. Kendi içinde kum kalıp, kokil kalıp, strafor kalıp, hassas dölüm, basınçlı döküm ve sürekli döküm gibi türleri vardır.
 2. Kaynak: Bir metalürjik birleştirme türü olup makine elemanlarının çözülemeyen bağlantı elemanları grubuna dahil edilir.
 3. Talaşlı imalat: Kesici takımlar kullanılarak talaş kaydırarak işleme yöntemidir. Kendi içerisinde delme, planyalama, frezeleme, delme ve vargelleme gibi türleri yer alır.

Metal işleme teknikleri nelerdir bunun haricinde iki ana başlığa ayrılır. Sıcak imalat içerisinde döküm, sıcak dövme, sıcak çekme, sıcak haddeleme, kaynak ve boğaz sıvama gibi yöntemler bulunur. Soğuk imalat içerisinde ise sıvama, derin çekme, soğuk haddeleme, soğuk dövme, soğuk çekme, farklı sac ve boru şekillendirme metotları yer alır.

Metal İşlemede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Metal işleme tüm süreçlerinde büyük bir dikkat gerektirir. Bu nedenle projeler, kurumsal bir firma tarafından yapılmalıdır. Ekipler de profesyonel olarak çalışmalıdır.

Metal işlemede hangi cevherlerden yararlanıldığı ve bunların kalitesi büyük önem taşır. Zira üretilen parçaların dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü de buna bağlıdır. Dolayısıyla birinci sınıf malzemelerin tercih edilmesi şarttır.

Metal işleme firmaları bunun yanı sıra son teknoloji makineler kullanmalıdır. Böylece parçalar hızlı, istenen şekilde ve maksimum verimle üretilebilir. Eğer metal işlemede hizmet almak istiyorsanız sitemizi ziyaret ederek, gereksinim duyduğunuz ürün ve hizmetlere en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.