Giyotin Makas

Giyotin makas kesilmesi zor olan metal saclarda, maddenin koparılmak suretiyle işlem görmesine denir. Bunlar temel olarak günlük hayatta kullanılan makaslar ile aynı prensiple çalışır. İki bıçağa sahip olup bunlar sabit ve hareketli olmak üzere değişkenlik arz eder.

Alt bıçak sabit dururken, üst bıçak hareketlidir. Alt ve üst bıçaklar arasında boşluk yer almakta olup kesilecek sacın kalınlığına göre farklılaşır. Bu nedenle çict taraflı olarak da isimlendirilir.

Giyotin makaslar daha önce el kullanılarak yapılsa da günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle bilgisayar kullanılarak yapılır hale gelmiştir. Dolayısıyla bir tezgahı ifade eder. Operatör tarafından sisteme ilgili veriler girildikten sonra kesme işlemi yapılır.

Metalin ne kadar kalınlıkta olduğu, nasıl kesileceği gibi bilgiler sayım yönetimine eklenir. Üretimin böylece yapılması, standartlık sağlar.

Hizmetlerimiz

Giyotin Makas Hakkında

Giyotin Makas Ebat ve Toleransları Nelerdir?

Giyotin makas maksimum ebat ve toleranslar açısından farklılık gösterir. Dolayısıyla tercih ederken dikkatli olmak önerilir. Sanayiler hangi alanda çalışıyorsa, malzemelerin genel özelliklerine göre kullanmalıdır. Bu anlamda ebatlar genel anlamda şöyledir;

Makine Tipi

Kalınlık

Giyotin Boyu

Malzeme

Giyon Makas

12 mm

3100 mm

Paslanmaz

Giyon Makas

6 mm

3100 mm

Paslanmaz

Tablo 1: Giyotin makasta maksimum kesim ebatları

Giyotin makas toleranslara da sahiptir. Bunlar temel olarak şu şekildedir;

Kalınlık

Tolerans Aralığı

Malzeme

0,5 – 6,0 mm

+ / – 0,5 mm

Paslanmaz

0,8 – 12 mm

+ / – 0,8 mm

Paslanmaz

Tablo 2: Giyotin makasta kesim toleransları

Bu sistemlerden sanayiye kurulacaksa önceden uygun incelemelerin yapılması daha iyi sonuçlar sunar. Bunun yanı sıra parça üretimleri esnasında da siparişlere göre hareket edilmesi şarttır.

Giyotin Makas Ne İşe Yarar?

Sanayi sektöründe ve bazı parçaların üretiminde kesilmesi sert madenler olabilir. Bunlara çözüm bulmak için giyotin makas kullanılır. Hatasız kesim yapabildiği için ürünlerden alınan verimi maksimum seviyeye çıkartır.

Normal şartlarda yapılan kesimlerde bazı hatalar, istenmeyen kesimler meydana gelebilir .Bu da malzemelerin kalitesini etkiler. Eğer bunların olmamasını istiyorsanız, giyotin makaslar size aradığınız seçenekleri sunar.

Son teknolojiyle kullanıldıkları için insan etkileşimi minimum seviyededir. Milimetrik kesimler yapabilmesiyle ince çalışmalar gerçekleştirebilir. Bu açıdan giyotin makas gereksiz ham madde kayıplarının da önüne geçer.

Giyotin Makas Nerelerde Kullanılır?

Giyotin makas geniş bir kullanım alanına sahiptir. Burada öncelikli olarak sanayi içerisinde farklı kollarda yararlanılır. Böylece farklı maddelerin üretimi sağlanır. Bu kapsamda su olukları, bisikletlik, çamurluk, tanker tabelaları ve tamponlar dahil birçok şey üretilebilir.

Bunun yanı sıra inşaat sektöründe de yararlanılabilir. Özellikle çok katlı binalarda ve gökdelenlerde sıklıkla kullanılır. Dayanıklı ve kaliteli kesimlerin yapılabilmesi, makine ve tarım sektörlerinde de sıkça tercih edilmesini sağlar.

Giyotin Makasın Avantajları Nelerdir?

Giyotin makas günümüzde sahip olduğu avantajlar nedeniyle yoğun olarak kullanılır. Her ne kadar ilk dönemlerde elle kontrol edilen sistemlerden yararlanılsa da artık teknolojinin son imkanları geçerlidir.

Bu nedenle bu sistemler hata oranını sıfırda tutarak çalışır. Bu durum malzeme kontrolünün daha iyi yapılmasını sağlar. Böylece deformasyon olmaksızın çalışmalara imkan tanır. Eğer hem zamanınızı doğru yönetmek hem de ham maddelerinizi yönetmek istiyorsanız, size aradığınız seçenekleri sunar.

Bunun yanı sıra mobilya sektörü, endüstriyel cihazlar, otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü, havacılık ve birçok yerde kullanılır. Dolayısıyla geniş bir çözüm imkanı sağlar.

Giyotin makas bunun yanı sıra diğer kesim makinelerine göre daha sessiz bir şekilde çalışır. Bu nedenle iş yerlerinizde, sanayide bulunan gürültü durumunu minimum seviyeye indirir. Bunların yanı sıra hızlı bir çalışma sistemi olması nedeniyle seri üretimlere son derece uygundur.

Giyotin Makas Nasıl Kullanılır?

Giyotin makas aslında bir tezgah olarak görev görür. Burada kesim işlemleri, metal ile alakalı verilerin bilgisayar sistemine girilmesi ve tanımlanması ile gerçekleşir. Bunlar kalınlık, şeklin tanımlanması, makinenin nasıl kesim yapılacağını tanımlar. Böylece sadece belirtilen standartlarda kesimler yapılabilir.

Eğer bir parça üretimi talep edilecekse ve giyotin makasta en iyi sonuç sunuç alınacaksa firma bunu tavsiye edebilir. Bu durumda ilk olarak müşterilerin iletişime geçerek parça projesini sunması gerekir. Ardından bir takım görüşmeler yapılarak istenenler tam anlamıyla ele alınır.

Bunların gerçekleşmesi sonrasında teknik çizimler yapılarak müşterilere onaylatılır. Tüm süreç tamamlanınca üretim de başlar. Giyotin makas operatörler tarafından alınan bilgiler çerçevesinde gerçekleştirilir. Bu kapsamda üretimin yapılabileceği alanlar oldukça geniştir.

Giyotin Makasın Prensibi Nasıldır?

Giyotin makas oldukça basit ve temel bir çalışma prensibine sahiptir. Bu bakımdan genel itibariyle her evde kullanılan, basit makaslarla aynı olduğu görülür. Burada da iki bıçak yer almakta olup, ikisinin arasında mevcut olan nesne kesilir. İşlem de böylece sona erer.

Buna karşılık günümüzde bunlar teknolojik bir şekilde, tezgahlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Kesme ayarı, bıçak ayarı, arka dayama ayarı ve diğer tüm bilgiler, sisteme operatör tarafından girilir. Bundan sonra tezgah tüm işlemi otomatik bir şekilde gerçekleştirir.

Giyotin Makasları kurulumunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Giyotin makas sanayilere gereksinim duyulduğunda sağlanabilir. Ancak kurulumları oldukça hassas olduğu için dikkatli olunması şarttır. Bu bakımdan kaldırılması sırasında doğru metotlar kullanılmalı; zincirler de buna göre belirlenmelidir. Kaldırma esnasında askılardan yararlanılmamalıdır.

Zincir ve bağlantılar, makinelerin tonajına uygun olmalıdır. Yağ tankı, silindir grubu ve arka dayama kullanarak makine çalıştırılmamalı; daima kaldırma noktalarından yararlanılmalıdır. Yükleme kapasitelerine ve direktiflere uygun bir şekilde hareket edilmesi şarttır. İdeal olan caraskal ile belirtilen bölgelerden kaldırılarak, ilgili bölgeye nakledilmesidir.

Eğer giyotin makas çözümlerinden en iyi performansı almak istiyorsanız, sitemizi inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz ürün ve hizmetleri uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.