Tabela Tasarımı Nasıl Olmalı? Sektörlere Göre Tabela Önerileri

Tabela Tasarımı Nasıl Olmalı? Sektörlere Göre Tabela Önerileri

Tabela tasarımı her işletme için önemlidir. Eğer bölgede öne çıkmak, kolay bir şekilde fark edilmek istiyorsanız doğru yapılan bir tasarım bu amaca hizmet eder. Eğer mekanı renklendirmek, güzelleştirmek istiyorsanız doğru bir tasarımla yeni bir hava verilebilir.

Bu açıdan tabela tasarımları işletmesini öne çıkarmak isteyen her firma için gereklidir. Ancak önemli olan doğru bir tasarım yapabilmektir. Zira yanlış tasarımlar size istediğiniz sonucu vermez. Alanda profesyonel olan firmalarla çalışırsanız, istediğiniz sonuçlara hem daha kısa sürede hem de istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

Alanında profesyonel olarak hizmet veren ve birçok ünlü markadan referansı olan Universal Reklam geniş hayal gücüne sahip ekipleri ve yenilikçi düşünce tarzıyla size aradığınız tabela tasarımı seçeneklerini sunar.

Tabela Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir tabelanın okunma, dikkat çekme süresi 3 saniyedir. Bu nedenle insanların dikkatini işletmenize çekmek istiyorsanız sadece bu kadar zamanınız vardır. Bunu iyi bir şekilde tasarlamazsanız istediğiniz sonuçlara da ulaşamazsınız.

Bu nedenle tabela tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunları bilmek, alacağınız sonuçları olumlu etkileyecek; böylece 3 saniyeyi daha iyi değerlendirmeniz mümkündür.

Tabelanın Amacı Belirlenmelidir

Tabela tasarımı yaparken, proje öncesinde ilk olarak tabelanın amacı belirlenmelidir. Burada farklı seçenekler vardır. Eğer marka tanınırlığı oluşturmak istiyorsanız, geniş kapsamlı düşünmeniz gerekir. Böylece sonuçlar daha iyi olabilir.

Ancak bulunduğunuz yerde öne çıkmak istiyorsanız tabelayı ilgi çekici bir şekilde tasarlamanız gerekir. Böylece gören herkes size yönelebilir. Böylece işletmenizin hitap ettiği kitle de genişler.

Bu rağmen dekorasyon amaçlarınız bulunuyorsa durum farklıdır. Hedef kitleniz neyse buna uygun bir tercih yapılması gerekir. Bu sayede ortama yeni bir renk katmanız mümkündür. Tabela  tasarımı sürecinde önce net bir şekilde bu amaçlardan hangisinin olacağına karar vermek şarttır.

 Bundan sonra tabelanın ışıklı mı ışıksız mı olacağı, hangi içeriğin yer alacağı gibi ayrıntılar planlanmaya başlanmalıdır.

Bir Mesaj Olmalıdır

Eğer insanların ilgisini işletmenize çekmek istiyorsanız bunun için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ancak tabelalar bunun en kullanışlı şeklidir. Zira hem bir marka kimliği oluşturmanıza, hem de insanların sizi fark etmesine yardımcı olur.

Bunun yanı sıra tabela tasarımı aynı zamanda mesaj da içerebilir. Eğer doğru kelimeleri kullanırsanız, insanlara amacınızı, vizyonunuzu ya da farklı bir mesajı iletebilirsiniz. Yayınlayacağınız mesaj ile daha hedef kitlenizi geliştirebilir, böylece müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz.

Buna karşılık kullandığınız kelimelerin az ve öz olmasına da özen gösterilmelidir. Buna dikkat etmemek akılda kalıcı olmamanıza neden olur. En standart olan 7 veya daha az kelime kullanmadır. Bunun yanı sıra mesaj karışık olmamalı, çok fazla ve hemen anlaşılamayan yazı karakterleri içermemelidir.

Hedef Kitlenize Uygun Olmalıdır

Her işletmenin kendisi için tespit ettiği bir hedef kitle vardır. Bu temel olarak hangi gruplara hitap edildiğini ele alır. Eğer daha verimli şekilde çalışmak istiyorsanız, söz konusu gruba daha iyi ulaşmanız gerekir.

Tabelalar bunun için mükemmel olsa da içerikleri bakımından hedef kitlenize göre tasarlanmalıdır. Örneğin sadece kadınlara hitap eden bir mekansanız, tabela tasarımı buna dikkat edilerek yapılmalıdır. Bu süreçte fontlar, renkler, mesajlar ve diğer unsurlara dikkat edilmesi gerekir.

Aksi durumda istediğiniz sonuçlar da alınamayacaktır.  Buna dikkat ederseniz hem dikkat çekici bir işletme olabilir, hem de markanızı daha doğru bir şekilde tanıtabilirsiniz.

Font ve Renk Doğru Seçilmelidir

Her ne kadar fontlar ve renkler küçümsense de reklam sektöründe büyük bir rolü vardır. Fontların doğru seçilmemesi, mesajınızın okunmamasına neden olur. Böylece yapılan tasarımlardan da sonuç alınamaz.

Dolayısıyla tabelada tercih edilen fontun herkes tarafından fark edilebilir olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra dikkat çeken tabela renkleri de önemlidir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  1. Sarı
  2. Kırmızı
  3. Mavi
  4. Yeşil
  5. Turuncu
  6. Pembe
  7. Siyah
  8. Mor

Tabela tasarımı yaparken buna dikkat etmek, sonuçların da daha iyi olmasına yardım eder. Ayrıca her rengin bir anlamı olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin sarı iyimser bir renk olup gençliği simgeler. Eğer mekanınız gençlere hitap ediyorsa kullanılabilecek bir renktir.

Kırmızı enerjik bir renk olup iştah duygusunu uyandırır. Mavi ise güvenlik duygusunu yükseltir. Yeşil sadeliği, huzuru ve zenginliği simgeler. Eğer tabelanızda hangi renkleri kullandığınıza dikkat ederseniz, sonuçlarınız da daha verimli olabilir.

Tabela Modeline Karar Verilmelidir

Tabela tasarımı yaparken son aşamayı nasıl bir model istediğiniz oluşturur. Burada tüm kararlarınız gözden geçirilerek kesin karara bağlanır. Ardından da nasıl bir model istendiği belirlenir. Bu esnada nerede sergileneceği, boyutu gibi unsurlar da ele alınmalıdır.

Bu anlamda ışıklı ve ışıksız modeller yer alır. Işıklı seçenek kendi içinde LED, neon gibi türlere ayrılır. Her işletmeye, sektöre göre hangisinin daha avantajlı olduğu değişir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir.

Mağaza Tabelaları Nasıl Olabilir?

Mağazanıza daha fazla kişi çekmek istiyorsanız, tabelalarınızı nasıl tasarladığınıza dikkat etmeniz şarttır. Yanlış bir tabela tasarımı, insanların ilgisini de daha az çekeceğiniz anlamına gelir. Özellikle giyim sektöründeki mağazalar incelendiğinde beyaz üzerine parlak kırmızı, kırmızı zemin üzerine beyaz ışıklandırma ya da mavi-beyaz tonlarının kullanıldığı görülür.

Bunlar bol çeşitliliği ve sağlamlığa çağrışım yaptığı için sıkça kullanılır. Ancak asaletin simgesi olan mor da kullanabilir.

Mağazalarda kullanılması önerilen tabela modeli ise ışıklı modellerdir. Böylece daha fazla kişiye hitap etmeniz, markanızı öne çıkarmanız mümkündür. Bunun yanı sıra eklenebilecek olan farklı motifler sayesinde daha dikkat çekici bir yapı oluşturulabilir.

Restoran Tabelaları Nasıl Olmalı?

Restoranlarınıza daha fazla kişi çekmek istiyorsanız, tabela tasarımı büyük bir önem arz eder. Böylece hem müşterilerinizin gözünde ilgi çekici olabilir hem de belirli duygulara sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu anlamda renklerin anlamlarından yararlanması önerilir. Restoranlar yiyecek ile ilgilendiği için insanlarda açlık iştahı harekete geçirmeniz şarttır. Burada da kırmızı renk girer. Eğer bir cafe, bar tarzı işletmeyseniz, insanları daha enerjik hale getirmesi için turuncu tercih edebilirsiniz.

Bu sektörde özellikle ışıklı tabelalar daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. Dolayısıyla özellikle tavsiye edilir.

Emlak Tabelaları Nasıl Olur?

Günümüzde emlak sektöründe ağırlıklı olarak ışıksız tabelalar kullanılır. Ancak bu öne çıkan sarı gibi renkler ile birleştirilerek öne çıkartılır. Alüminyum, kompozit, vinil, ayaklı ve paslanmaz tabelalar, bugün en çok kullanılan seçenekler içerisindedir.

Universal Reklam sektörünüz fark etmeksizin tabela tasarımı işlemlerini başarıyla yürüterek, öne çıkmanızda yardımcı olur.