Yönlendirme Tabelaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Yönlendirme Tabelaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Yönlendirme tabelaları insanları belirli bir yere yönlendirmek üzere özel olarak tasarlanır. Günümüzde tabelaların geniş bir kulanım alanı vardır. Bunların temel hedefleri işletmelerin kendi tanıtımlarını, reklamlarını yapmak istemeleri, insanları yönlendirmek, bilgi vermek ve dekoratif olarak bir renk katmaktır.

Tabelalar yapıları gereği insanların ilgisini hemen çekecek yapıda olmalıdır. Aksi halde amacı ne olursa olsun yerine getirilemez. Bu nedenle genellikle binalarından giriş kısımlarının üzerine, işletmenin görülebilecek bir yerine ya da göz önünde bulunan bir alana yerleştirilir.

Yönlendirme Tabelaları Nedir?

Tabelalar belirli amaçlara göre üretilir. Örneğin bir işletmesini yer aldığı konumda öne çıkartmak isteyenler için özel mesajlar içeren, tasarımına dikkat edilen seçenekler sunulur. Ancak yönlendirme tabelaları bunlardan farklıdır.

Bunların temel amacı, insanları bir yere yönlendirmek, herhangi bir şeyin nerede olduğunu söylemektir. Örneğin lavaboların yerini sürekli anlatmak zorunda kalmak istemiyorsanız, herkes tarafından görülebilecek bir yere ilgili tabelayı koyabilir, sorunu çözebilirsiniz.

Bu tabelalar sadece iç mekanlarda değil, dış mekanlarda da tercih edilebilir. Eğer işletmenizin nerede olduğunu göstermek, insanları doğrudan size yönlendirmek istiyorsanız da kullanılabilir. Bu açıdan özellikle ortak alanlarda, kamuya açık bölgelerde yer aldığı görülür.

Tabelalar her firmanın ihtiyacına özel bir şekilde tasarlanması sebebiyle, içerik bakımından farklılıklar olabilir. Tüm detaylar müşteriler ile konuşularak çizilir.

Yönlendirme Tabelalarının Özellikleri Nelerdir?

Her tabelanın ayrı bir amacı vardır. Eğer markanızı öne çıkarmak, marka tanınırlığı elde etmek istiyorsanız mesaj içeren, tasarımı profesyonel bir şekilde yapılan ve sanat eserini andıran seçenekler gerekir.

Ancak yönlendirme tabelaları bu şekilde değildir. Kullanıldığı yere göre amaçları değilse de insanları belirli bir yöne, doğrultuya yöneltmeyi hedefler. Bunu sağlamak için de daha sade tasarımlar yapılır. Kat yönlendirme tabelaları özellikle otel gibi yerlerde, insanlara odaların nerede olduğunu, restoranın yerini göstermeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra güvenlik için tercih edilen tabelalar da vardır. Örneğin yangın yönlendirme levhaları da bu kapsama alınabilir. Bunlar olası bir yangın durumunda insanları doğru şekilde yönlendirmenizi sağlar.

Dışarıda kullanılan yönlendirme tabelaları ise insanları doğrudan işletmenize iletme amacını taşır. Burada genellikle ayaklı yönlendirme tabelası gibi seçenekler kullanılır.

Yönlendirme tabelalarının karışık olması, anlaşılamaması istenen mesajın da verilemeyeceği anlamını taşır. Bu nedenle tasarımları da amaca uygun olmalıdır.

Yönlendirme Tabelaları Türleri Nelerdir?

Yönlendirme tabelaları günümüzde yaygın olarak kullanılır. Buna hem kamuya açık alanlar hem de ortak alanlar dahildir. Kullanım yerleri ve malzemelerine göre değişmekte olup ana hatlarıyla şöyledir;

  1. Kapılar üzerine asılan unvanlarda kullanılan yönlendirme tabelaları
  2. Uyarı amacı taşıyan yönlendirme tabelaları
  3. Yangın çıkışlarında kullanılan tabelalar
  4. Merdivenlerde tercih edilen yönlendirme tabelaları
  5. Trafikte tercih edilen yönlendirme tabelaları
  6. Bir yangın durumunda personeli bilgilendiren tabelalar
  7. Katlarda odaların yerini gösteren tabelalar
  8. Ayaklı bilgilendirme/yönlendirme tabelaları
  9. Işıklı-ışıksız yönlendirme tabelaları
  10. Ahşap ya da farklı malzemelerden yapılan tabelalar

Bunlar içine dekoratif yön tabelası da dahildir.

Yönlendirme Tabelaları Ne İşe Yarar?

Her bir yönlendirme tabelasının kullanıldığı alan farklıdır. Ancak temel olarak insanlara gitmek istedikleri yere ulaşmasına yardımcı olmadır. Örnek olarak hastanede göz polikliniğine gitmek isteyen biri, bununla ilgili tabelaları izleyerek istediği bölüme ve doktora hemen ulaşabilir.

Trafik yönlendirme levhaları ise kişilere yol ile bilgiler verir. Bir köprü/tünel altından geçilmesi durumunda maksimum yüksekliğin ne kadar olduğu, çıkış noktası, dur işaretleri, inşaat bölgesi ve çukurlu alan dahil oldukça fazladır.

Yangın için kullanılan tabelalar ise daha farklıdır. Burada iki tür kullanımdan bahsedilebilir. İlki insanlara acil çıkışın, yangın merdivenlerinin nerede olduğunu göstermedir. Böylece tahliye işlemlerinin daha hızlı ve yaralanma, can kaybı olmaksızın tamamlanması hedeflenir.

İkinci ise personeli bilgilendirme içindir. Bu kapsamda yangına ilk müdahalenin nasıl olacağı da yer alabilir. Kat yönlendirme levhaları ise genel olarak otel gibi yerlerde katlarda hangi odaların nerede olduğunu gösterir. Eğer çok fazla oda yer alıyorsa, insanları kaybolmadan yönlendirme imkanı sunar.

İşletmelerin dışında kullanılan tabelalar ise genel olarak söz konusu işletmenin yeri hakkında insanları bilgilendirmedir. Özellikle kalabalık yerlerde, kamuya açık alanlarda sıkça tercih edilir. Böylece potansiyel müşterilerin mekana çekilebilmesi amaçlanır.

Yönlendirme tabelası örnekleri bu nedenle kullanıldığı yere göre değişir. Ancak en temel amaçları, insanlara bir yerin konumunu işaret etmek, onları bilgilendirmektir.

Dekoratif Yönlendirme Tabelalarının Önemi Nedir?

Mekanların iç tasarımları her işletme için önemlidir. Eğer insanlara daha iyi bir mekan sunmak, böylece gelişmenizi de sürdürmek istiyorsanız size aradığınız imkanları sunar. Bu çerçevede yapılabilecek birçok şey vardır. Tabelalar da bunlardan bir tanesidir.

Eğer dekoratif yön tabelası istiyorsanız, bunu sağlamak da mümkündür. Ancak burada temel amacın yön olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla nereye işaret ediyorsa, ilgili yer tam olarak gösterdiğinden emin olmak gerekir.

Bunun yanı sıra bir metin de yer alıyorsa fontları okunabilir olmalıdır. Böylece hem mekana yeni bir dekoratif değer katabilir, hem de yönlendirme işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca renklerin getirdiği anlamlardan da yararlanılabilir.

Örneğin restoran işletiyorsanız, yönlendirme tabelalarında kırmızı kullanmak insanlarda iştah açıcı duygular uyanmasına yardım edecektir. Eğer bar, eğlence mekanı bir yer işletiyorsanız turuncu tarzı, açık ve enerjik renkler devreye girer.

Ortam sakinliğin ve huzurun hakim olmasını istiyorsanız mavi, yeşil ve beyaz gibi renkler tercih edilebilir. Dekoratif yön tabelası böylece insanlara yardımcı olurken, mekanlarınıza da yeni bir renk katabilir.

Yönlendirme Tabelaları Işıklı Mı Işıksız Mı Olmalı?

Yönlendirme tabelalarının konumu kadar hangi tür kullanıldığı da önemlidir. Bu anlamda ışıklı mı ışıksız mı tercih edilmesi gerektiği her zaman düşünülen konular arasındadır. Burada tercih hem müşteriye hem de mekana göre değişir.

Ancak yönlendirme tabelaları içerik ve anlam bakımından insanların ilgisini bir yöne çekmeyi hedefler. Bu nedenle ışıklı seçenekler, daha kolay onların ilgisini almanızı sağlar. Bu çerçevede hem LED hem de neon kullanılabilir. Lakin arzu edilmesi halinde kırmızı, turuncu gibi öne çıkan renklerle ışıksız modeller de tercih edilebilir.

Yönlendirme tabelaları yapılmadan önce hem müşteriler ile toplantı yapıldığı hem de mekan keşfedildiği için kişilere özel seçenekler sunulur. Böylece istediğiniz sonuçların daha iyi olması sağlanır. Alanında kurumsal olarak hizmet veren Universal Reklam, profesyonel ekipleri sayesinde en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur.