CNC Caka Büküm Nedir, Nasıl Yapılır? 

CNC Caka Büküm Nedir, Nasıl Yapılır? 

CNC Caka büküm nedir, nasıl yapılır konusunda Abkant büküm makinası ile birlikte büküm işlemi gerçekleştirilir. CNC Abkant metal veya pres halinde olan hammaddeyi büküm yaparak yeni bir forma sokar. Saç şekillendirici bir tezgahtır ve CNC Abkant büküm yapan tezgahlar bir kalıbın arasında basılarak yeni şekil verilir.  İstenilen forma getiren bir saç şekillendirme tezgâhı olan daha ilkel olan türü caka olarak adlandırılır. Sac metal iki kalıp arasında abkant büküm tezgâhları ile basılarak şekil alır.

Abkant büküm nedir bakıldığında insanların gücünün kullanılarak şekil verilmesi mümkün olmayan tablalar, büküm makineleri tarafından şekillendirilir ve CNC abkant büküm de bu konuda öne çıkan bir kavramdır. Milimetrik olarak yapılan hesaplar ile yeni bir büküm yapan bu makinelerle saç malzemeleri istenildiği şekle sokmaya yarar. Birçok sektörde ihtiyaç duyulan bir malzeme olan bu ürünlerle birlikte firmamız profesyonel saç ve kaliteli hizmet sağlar.

CNC caka bükümde dişi kalıp V şeklindedir ve gelişen teknoloji ile beraber bilgisayarın makineler üzerindeki kontrolü hızlı bir şekilde artar. Abkant tezgahlarında yapılan işlerin daha kaliteli daha hızlı ve daha kolay şekilde yapılabilmesi üretim kalitesini ve rekabet işlerini hızlı arttırır. Abkant presler, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygular, tezgahların avantajları birden fazla özellikler içerir buna göre CNC abkant tezgahlarının avantajlarına değinilebilir.

CNC Caka Büküm Nasıl Yapılır?

CNC Abkant çalışma prensibi konusunda nümerik ünitesinden istenilen parça programlanır ve makine başında olan operatör, iki eli ile parçayı yerleştirirken ayağı ile pedala basar. Üst tablayı aşağı indirir ve parçanın büküm mesafesini arkadaki dayamalar, büküm açısından üst tablanın basış kuvvetini belirler. Üst ve alt tezgâhları bulunan bu makineyle birlikte arasında kalan sac levhayı büyük bir hidrolik kuvvet uygulayarak programlanan şekilde bükebilmektedir. CNC caka büküm nasıl yapılır konusunda,

 • Abkant büküm nasıl yapılır için CNC caka büküm makinesi alt ve üst 2 tabladan oluşmaktadır ve bulunan bölümler, alt kalıp, üst kalıp, numerik kontrol ünitesi, hidrolik eksenlerden oluşur.
 • Abkant büküm işlemi, üst kalıbın alt kalıba baskı uygulayarak sacın bükülmesi ile meydana gelmektedir. Yüksek basınç altında ezilen sac plaka, istenilen forma dönüştürülebilir ve Abkant büküm işlemi yapılır.
 • Abkant büküm işleminde sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygular, büküm metal sacı erkek ve dişi kalıplar arasında sıkıştırarak istenilen ölçüye getirmesiyle oluşur.
 • Abkant büküm işlemi bilgisayarlı ortamda gerçekleşir ve bilgisayara girilen veriler doğrultusunda Abkant tezgahında büküm işlemine başlanır.
 • Bilgisayar ünitesine girilecek veriler ise dosya adı, bükülmesi gereken malzemenin cinsi, kalıp bilgileri, bükülecek malzeme kalındığı, parça adedi, büküm hızı gibi bilgiler girilir.
 • Ortaya çıkacak olan ürün belirtilen bilgiler girildikten sonra animasyon elde edilir ve bükme işlemi sonrası görülmüş olarak hatalar düzeltilir.

CNC Caka Büküm Avantajları Nelerdir?

CNC caka büküm avantajları bakıldığı zaman büküm tezgahlarının çok sayıda avantajı bulunur. Tezgahların avantajları birden fazla özellik içerir. Buna göre CNC abkant tezgahlarının avantajlarına değinilebilir. Çok sayıda büküm aynı anda yapılabilmektedir ve kullanışlı, emniyet yapıları, büküm hızını ayarlanabilir ve ölçülerin makine kontrol paneline girilmesi, otomatik ve hızlı bir şekilde dayama ayarlamasının yapılabilmesi, makine kontrol sistemi ve büküm yapılacak olan parçaya göre dosya düzenlemesi yapılabilir. Bunlardan bazıları şu şekilde özetlenmektedir,

 • Abkant büküm avantajları ile aynı anda birçok sac kesim ve büküm işlemleri yapılabilir yani seri üretim gereken birçok sektör için avantaj sağlanır.
 • Büküm hızı kontrol edilir ve sıfır hata ile üretim gerçekleştirilir.
 • Makine kontrol paneli sayesinde ölçüler kolaylıkla belirlenir.
 • Büküm ölçüsü sırası ayarlanabilir ve farklı birçok ölçüde sac kesim büküm işlemi yapılabilir.
 • CNC Abkant büküm bilgisayar yardımı ile malzemenin bükülmesini sağlayan bir makine işlevidir ve geleneksel işlemlere göre daha avantajlı bir yöntemdir.
 • Sanayi içerisinde çıkan ürünlerdeki metallerin bükülmesini CNC Abkant sağlar ve arabadan, çamaşır makinesine kadar birçok farklı alanda kullanılır.

CNC Caka Büküm Fiyatları Nedir?

CNC caka büküm fiyatları malzemenin miktarına bağlı şekilde değişir ve bunun yanı sıra sac plakanın boyutu da Abkant büküm fiyatlarını etkileyen faktörler arasında bulunur. İşleme alınacak olan plakanın boyutu, şekli, işlem yoğunluğu Abkant büküm fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir. CNC caka büküm fiyatları sanayi sektörü için büyük bir devrimdir ve bunun yanı sıra büküm maliyetleri de önemli derecede düşer bu sebeple birçok sektörde kullanıma uygundur.

Abkant büküm fiyatları konusunda CNC caka büküm için detaylı bilgi almak ve hizmetler konusunda uygun fiyatlardan yararlanmak için sitemizi ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Tüm CNC caka büküm işlemleri ve oldukça tecrübeli ve başarılı şirketler arasında yer alıyoruz. Amacımız tamamen müşterilere her zaman %100 memnuniyet sağlama ve bu doğrultuda çalışarak kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Avantajlı fiyatlarımız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.